Carincoach blog

IMG_2851

Sommaravslutning i podden, ”Viktigt på Riktigt, by Carin Coach” där två hemliga gäster hjälper till att sluta säsongens cirkel med spontan nyfikenhet och transparens! Imponerande och kul! In och lyssna!

Jag drar upp äggklockan tre gånger! Det är två gäster som får var sina 5 minuter och sen kör vi en gemensam på ca 7,5 min.

Vi tog tillfället i akt att vara lite lekfulla och gestalta det som föregående poddgäst, Tobias Degsell, berättade om hur nobelpristagare kommit fram till sina insikter. Behovet av släppa taget, låta fantasi och kreativitet flöda, ha kul under arbetsprocessen!

Det finns hela tiden en glipa för dig att fylla i – du som lyssnar och följer.

Tack för att du fortsätter att komma med önskemål, tips, idéer – så att en känsla av samskapande uppstår och förresten:

Äggklockan är praktisk i den lite lekfulla podd-coachingen!

Vad är poddcoaching för något?

Hittade nyss på ordet, då professionell coaching är så fantastiskt effektiv när vi arbetar i ”skarpt läge” och på riktigt. 

Upptäcker för varje dag behovet av att på olika sätt berätta, belysa, upplysa och ”förklara” vad professionell coaching är för något och framförallt visa på resultaten. 

Med specialpedagogisk examen i bakfickan så vet jag att vi människor tar in information, dvs har chans att lära oss, på vårt unika sätt. Ett av syftena med podden är att samtala om och ge exempel på hur professionell coaching fungerar. Ett annat syfte är att ”sprida det goda ordet” som Martin Lindeskog, min co-host säger så bra och ett tredje syfte, med just den här säsongen av podden, är att länka ihop människor.

Affärer görs mellan människor i olika storlekar och i organisationer, som också har olika storlekar. Dagens tekniker gör att vi på unika sätt kan koppla ihop oss- i smart nätverkande – och arbeta så mycket snabbare, effektivare med bättre resultat i businessen och samtidigt må bättre ha roligare under tiden. Här är professionell coaching outstanding med alla de tillgängliga verktyg för kommunikation, metoder, designade upplägg som innehåller både snabba och skräddarsydda lösningar.

Vad är alltså podd-coaching och speedcoaching för något?

Här är jag noga med att betona OBS! Båda varianterna är exempel på coaching och något som jag, Carin Coach har hittat på. Podd-coaching är ett litet smakprov, anpassat så att det ska funka i ett poddformat, där syftet är att du som lyssnare ska få en känsla av hur coachsamtalet går till. Att du (som får coaching) själv äger svaren, tiden i mötet, innehållet …

Speedcoaching är snabb coaching på ca 10 – 15 min. En snabb och kostnadsfri prova -på- stund online eller via telefon. Vill du själv testa så rekommenderar jag dig att kontakta mig via LinkedIn eller mejla mig på carincoach@gmail.com. Det finns några ”Sommarplatser” för Speedcoaching = Carin Coach´s snabba ”prova-på-coaching”, kvar att boka. Hör av dig så prickar vi in en tid som passar oss båda.

Nu hägrar ledighet och rejäl tid för reflektion – så är du nyfiken, tveka inte – hör av dig med dina frågor och så löser vi en tid nu i sommar eller senare. Just do it! Platserna har gått som smör i solskenet!

Ha en härlig sommar där du är och så hörs vi! /Carin Coach

Länk till poddavsnittet, bara att klicka: https://player.captivate.fm/episode/c8621554-3f1f-4077-8c2c-7d0cf3d17d02

 

Länk till shownotes, dvs anteckningar som hör till poddavsnittet: https://viktigt-p-riktigt.captivate.fm/episode/poddcoaching-som-closar-sasongen

Carin Bladh

Carin Bladh

LinkedIn
Facebook
Twitter

Senaste inlägg

Contributing to something bigger… part 2

Now, she is there! In Orlando, Florida to receive her prize on the ICF Converge 2023

She asked me on LinkedIn, the other day: “How would you prepare for a moment like this? (To receive an award, a global prize, where I like to add the greatness of the prize as the top notch of prizes.)

I need a blogpost for the first part of my answer!

Mer info »

Contributing to something bigger… part 1

There are many of us today, I guess, who feel a strong drive to contribute to something bigger than we are, something that is likely to make a difference, something that makes life better for many people – ideally for the whole world.

I’m someone like that.

Mer info »

Registrera dig

För Vårt Nyhetsbrev!

Liknande läsning

Contributing to something bigger… part 2

Now, she is there! In Orlando, Florida to receive her prize on the ICF Converge 2023

She asked me on LinkedIn, the other day: “How would you prepare for a moment like this? (To receive an award, a global prize, where I like to add the greatness of the prize as the top notch of prizes.)

I need a blogpost for the first part of my answer!

Mer info »

Contributing to something bigger… part 1

There are many of us today, I guess, who feel a strong drive to contribute to something bigger than we are, something that is likely to make a difference, something that makes life better for many people – ideally for the whole world.

I’m someone like that.

Mer info »

Registrera dig

För Vårt Nyhetsbrev!

Pink Circle

Känns coaching lite främmande

Nyfiken?

Under 20 min hur får du känna på värdet av coaching. Du väljer själv hur specifik du vill vara och det spelar ingen roll om du ringer som privatperson eller som företrädare för en verksamhet. 

 

Bästa sättet är att uppleva!  

Testa Speedcoaching

Play Video about Näckros